Inet since 17.05.1999
Last edit:  23.08.2004

ISSN 1212-8945
©
Bret Janík
1999-2004

Japhila ww philatelic e-zine • Japhila filatelistický on line magazín
E-ZINE CONCERNING PHILATELY AND OTHER COLLECTING INTERESTS ...
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/ 

 

Česká verze   English version  
                

Reklama:

 

Svaz českých filatelistů  

 

 

FILATELISTICKÝ DIÁŘ 2003

Titulní strana

 

Velice zajímavý a sympatický vydavatelský počin vyšel z již osvědčeného tandemu Vladimír Schödelbauer ve Vydavatelství Merkur-Revue a za účasti Svazu českých filatelistů. Tentokráte se jedná o kapesní vydání něčeho skutečně velmi užitečného:

V první části se jedná skutečně o diář, který každý z nás používá. Tedy adresy našich přátel, týdenní diář na stránku kapesní brožury a spousta užitečných informací: aktuální poštovní sazby, kalendářní seznam jmen, tzv. věčný kalendář apod. Diář na rok 2003 má samozřejmě zaznamenány jednotlivé památné dny z hlediska filatelistického zájmu.

A pak už následují ryze filatelistické informace. Nejen filatelističtí obchodníci přivítají seznam všech českých a moravských filatelistických klubů. Účast SČF je patrné i ze seznamů kontaktních adres odborných společností a sekcí SČF, svazových znalců a jurymanů včetně jejich specializace, dále vybraných výstav a veletrhů nejen v Česku, ale i v zahraničí. Přehledně jsou zde zpracovány filatelistické burzy a výměnné schůzky v celé ČR a po jednotlivých dnech v týdnu. Z populárního italského serveru jsou víceméně přejaty informace o všech zahraničních vydavatelských poštovních správách. Následují seznam filatelistických přepážek na poštách v ČR, prodejní místa nových českých poštovních známek v Česku a v cizině, emisní plány ČR 2002 a 2003. Následuje asi vyčerpávající seznam filatelistických obchodníků v Česku a na Slovensku. Diář pokračuje seznamem významnějších filatelistických aukcí včetně internetových adres sálových aukcí, pokračuje skromným výčtem filatelistických časopisů a seznamem odborných zpravodajů. Velký prostor je věnován tříjazyčnému filatelistickému slovníku základních pojmů (Č + N, A, F) a vybraným filatelistickým pojmům - stručně vysvětleno to, co se laikům nebo začátečníkům skrývá třeba za slovy "celina" nebo "celistvost".

Sazby počínaje stařičkým Rakousko-Uherskem až po současnost je další dobrá věc, je-li soustředěna na jedno místo. Mezi další zajímavosti patří Přehled platnosti vybraných emisí a Významně poštovně-historická data. V závěru jsou pomůcky pro sběratele pro rychlou orientaci - zoubkoměr a rychlá typologie zajímavých emisí ČSR I.

Co říci závěrem. Sympatická kapesní brožurka vyšla nákladem 5000 ks a bude fungovat jako lakmusový papírek. Pokud se prokáže, že je pro filatelisty zajímavým doplňkem a u mnohých nahradí jejich stávající firemní diáře, vyjde znovu za rok s rozšířeným obsahem. Docela se na tu chvíli těším, protože po letmém hovoru s autorem vím, že jej chce na rok 2004 výrazněji filatelisticky obohatit. Doufám, že spoluvydavatelství se Svazem českých filatelistů bude nejen pokračovat, ale výrazněji se promítne i v ekonomice vydavatelského počinu. Vždyť v klubech filatelistů by se jistě našlo mnoho stovek spokojených majitelů diáře, pokud bude existovat marketingová spolupráce SČF. Po dlouhé době se objevil vynikající nápad. A za to patří nejen zatleskat, ale i poděkovat.

Filatelistický diář stojí 65 Kč - bez vloženého černotisku.

Vložena je pro zájemce rytina nevydané československé poštovní známky s ofsetovým šedým pořadovým číslem (pro zvětšení klikněte na reprodukci). S černotiskem stojí 135 Kč. Obraťte se na filatelistické obchodníky ve Vašem okolí, pokud neuspějete, může Vám být za výše uvedenou cenu publikace a poštovného zaslán.

Objednat jej lze přímo na emailové adrese autora: vladasch@mymail.cz    

B. J.

 

 

E-MAIL:

 Write us • Napište nám
janik@japhila.com