English version

 

German version

       

Japhila ww philatelic e-zine . Japhila filatelistický on line magazín
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/


FILATELISTICKÁ TABULKA BAREV

 

Reklama:

Filatelie . Dům filatelie Profil . POFIS

 

Svaz českých filatelistů  


  Dnes se barva tiskovin stanovuje poměrně jednoduše - jsou stanoveny standardy různých barevností, např. CMYK (kombinace základních barev cyan/magenta/yellow,black) nebo RGB (red/gelb/blau) a pak jsou vydány tiskem barevné vzory. Tiskaři a DTP studia je používají běžně, jedním z nejznámějších je např. barevný vzorkovník Pantone. V podstatě jde o rozklíčované barvy, které jsou v % soutiskových barev jednoduše definovány po postupném přidávání a ubírání % jednotlivých složek barevného spektra.

V minulosti to tak lehké nebylo a proto mnohé filatelistické vydavatelské firmy vydávaly tzv. barevné tabulky. Mezi našimi sběrateli se nejčastěji objevují tzv. Barevné tabulky firmy Lipsia z bývalé NDR (LIPSIA Philatelistische Farbentafeln).

Barevný vzorkovník má jednoduchou filosofii. Uprostřed barevného vzoru, který je co nejvíce podobný "vydavatelským" barvám poštovních známek je kulatý otvor. Pod tento otvor na následující straně vložíte v pinzetě svoji známku a postupnou volbou najdete tu nejbližší variantu. Pak již stačí jenom přečíst oficiální název barvy, který je obvykle totožný s popisem v katalogu známek.

V Československu nikdy podobná pomůcka filatelistů nevyšla a je to jistě škoda. Našim sběratelům nezbývá nic jiného, než se pokusit ji sehnat tak zvaně z druhé ruky, nebo zakoupit poměrně dražší vzorkovníky ze současnosti, které nabízejí některá vydavatelství. Jejich cena bývá řádově v tisících korun a ne vždy se ztotožňuje s popisem barev z minulého století, které je hojně používáno v katalozích dosud. 

BŘETISLAV JANÍK 

      

PROFILY:

Filip de Ferrari

JOSEF HERČÍK A 1. grafická společnost   
ONDRÁČEK Miloš, český grafik a rytec  
MISTŘI PERA: Pierre MAHÉ & Jean Baptista Phillip Constant MOENS   
DÍLA NĚMECKÝCH tvůrců na československých poštovních známkách
LEXIKON českých a slovenských autorů a rytců poštovních známek
KDO JE DĚVČÁTKO Z POŠTOVNÍ ZNÁMKY?, Karel Černý, Česko
MISTR JOSEF HERČÍK, IN MEMORIAM
DÍKY, PANE MOENSI
BOHUMIL HEINZ  
FILIP DE FERRARI - Pan Filatelista - Pan Ferrari

 


KONTAKT:

Since 17.5.1999
Inet since 17.05.1999 
Last edit: 05.01.2004
ISSN 1211-8945
© 1999-2004 BRETISLAV JANIK
EDITOR & BOARD / VYDAVATEL & REDAKČNÍ RADA