MAIN PAGE /
HLAVNÍ STRANA:


English versionGerman version

       

Japhila ww philatelic e-zine . Japhila filatelistický on line magazín
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/


ILEGÁLNÍ A NEŽÁDOUCÍ POŠTOVNÍ ZNÁMKY

 

Reklama:

Filatelie . Dům filatelie Profil . POFIS

Svaz českých filatelistů 

 

   Ilegální a nežádoucí známky jsou problémem Světové poštovní unie, protože její činnost povětšinou poškozují, většinou vycházejí s úmyslem neoprávněného, spekulativního, ale o to většího finančního profitu nebo s úmyslem někoho poškodit či něco zdiskreditovat, zesměšnit. Nebo je UPU považuje pro poštovní oběh za nevhodné a nehodlá je uznat pro mezinárodní poštovní styk. UPU ve spolupráci s Interpolem dokonce v některých případech hledá konkrétní původce vybraných emisí (ilegálních vydání), ale také následné finanční prostředky, které výroba a prodej mnoha z těchto známek emituje. Ročně jde přitom až o 200 známek různých států (cca 50 států) v nezanedbatelné hodnotě 500 milionů amerických dolarů (za ilegální vydání). Mnohé z nich zůstávají na kontech šedé ekonomiky a je otázka, k čemu dále slouží.

Ve španělském Madridu se v polovině listopadu konala 1. Mezinárodní konference proti ilegálním a nežádoucím poštovním známkám, a to pod záštitou španělské Nadace pro filatelii Albertina de Figueiredo.

  
klikněte na náhledy

De Figueiredo je nejen prezidentem španělské nadace, ale také prezidentem ACOFIL (Association of Philatelic Dealers of Portugal) a víceprezidentem Výkonné rady ASCAT (International Association of Philatelic Catalogues and Magazines Publishers). Pan Figueiredo je mimo mnoha jiných funkcí filatelistické veřejnosti také znám jako víceprezident "Klubu filatelistických elit" z Monte Carla (jejímž členem je i Čech Ludvík Pytlíček).

Jak vyplývá ze závěrů madridské konference, snahou je zamezit těmto podvodným a nezákonným emisím, a to ruku v ruce se všemi zainteresovanými společnostmi, které situaci mohou nějak ovlivnit. Proto se konference účastnila Světová poštovní unie i její kontinentální pobočky, proto přijeli vydavatelé katalogů, kteří mohou výrazně napomoci nezařazováním těchto emisí do oficiálních katalogů, proto bylo přítomno i mezinárodní sdružení obchodníků a nemohli chybět filatelisté z FIP. Největší tlak je přitom vyvíjen na regionální africkou pobočku UPU (z afrických států sdružených v UPU), protože převážná většina těchto známek vzniká oficiálně právě v Africe a jejími vydavateli jsou oficiální poštovní administrace. Na přiložené mapce vidíte červenými tečkami zvýrazněné státy, které se těchto nezákonných akcí aktivně účastní:


klikněte na náhled

Z evropských států (!) jsou na tapetě: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Kypr, Estonsko, Řecko, Rusko, Ukrajina a Srbsko-Černá Hora.

Že tyto známky mohou mít líbivou podobu, třeba portréty: Ellvis Presley, Marillyn Monroe, či oblíbená a vždy zabírající zvířátka, nebo náměty hraničící se zesměšněním či diskreditací nic nemění na tom, že právě tento styl je velkým zdrojem příjmů. Zejména námětově pestrá obsažnost emisí útočící na děti a jejich rodiče, z nichž dělá levný zdroj velkých příjmů, které konec konců mohou být následně použity třeba i k iniciaci teroristických akcí. Např. známky bývalé sovětské republiky Abcházie jsou jistě kupovány s úsměvem na rtech, ale komu a čemu slouží příjmy z jejich prodeje? K naplnění prázdné státní kasy?


klikněte na náhled

Mnohé další informace lze čerpat z internetových stran Nadace pro filatelii Albertina de Figuiredo: www.filatelia-fundacionadf.com a jistě je to problematika nejen tíživá, ale také zajímavá. Škoda, že o podobných akcích alespoň odbornou veřejnost (mezi něž filatelisté rozhodně patří) neinformují čeští zástupci v UPU (prostřednictvím svých zástupců, ať už jsou z MI ČR či z České pošty, s.p.) a účastníci podobných mezinárodních konferencí.

BŘETISLAV JANÍK, AIJP
 

 

      

 

 

PROFILY:

NEDOCEŇOVANÉ ZNÁMKY ČESKOSLOVENSKA - Jan Karásek 
LADISLAV FISCHMEISTER - František Beneš   
ENRICO STANKO VRÁZ & JOSEF KOŘENSKÝ, Břetislav Janík   
FRANCOIS FOURNIER - geniální padělatel ke škodě sběratelů, Břetislav Janík   
ARŠÍK "KDE DOMOV MůJ?", Peter Hoffmann, Švédsko   
JOSEF HERČÍK A 1. grafická společnost   
ONDRÁČEK Miloš, český grafik a rytec  
MISTŘI PERA: Pierre MAHÉ & Jean Baptista Phillip Constant MOENS   
DÍLA NĚMECKÝCH tvůrců na československých poštovních známkách
LEXIKON českých a slovenských autorů a rytců poštovních známek
KDO JE DĚVČÁTKO Z POŠTOVNÍ ZNÁMKY?, Karel Černý
MISTR JOSEF HERČÍK, IN MEMORIAM
DÍKY, PANE MOENSI
BOHUMIL HEINZ
FILIP DE FERRARI - Pan Filatelista - Pan Ferrari

 


KONTAKT:

Since 17.5.1999
Inet since 17.05.1999 
Last edit: 21.01.2004
ISSN 1211-8945
© 1999-2004 BRETISLAV JANIK
EDITOR & BOARD / VYDAVATEL & REDAKČNÍ RADA

 

 

NAVRCHOLU.cz