MAIN PAGE /
HLAVNÍ STRANA:


English versionGerman version

       

Japhila ww philatelic e-zine . Japhila filatelistický on line magazín
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/


WILLIAM MULREADY
A JEHO PRVNÍ CELINY

 

Reklama:

Filatelie . Dům filatelie Profil . POFIS

Svaz českých filatelistů 

 

   Obálky a "wrappers" navržené Williamem Mulreadym jsou filatelistům známy. Méně známá než kapitola celin je samotná kariéra Williama Mulreadyho.

William Mulready se narodil 1. dubna 1776 v Ennis v hrabství Clare. Pocházel z Irské katolické rodiny. V jeho pěti letech se s rodinou přestěhoval do Londýna. Učednická léta strávil u krejčího. Krejčovství mu však souzeno nebylo. Jeho uměleckých vloh si všiml sochař Thomas Banks, který ho zaměstnal ve svém studiu. Mulready byl zřejmě rozeným talentovaným umělcem, protože již ve svých dvaceti letech měl tu čest vystavovat v Královské akademii. Jeho první kresby byly inspirovány vlámskou školou. Maloval scenérie života na tehdejší vesnici a těšilo ho i krajinářství. Ilustroval několik knih.

V roce 1816 byl zvolen členem Královské akademie. V prosinci 1839 jej navštívil Henry Cole, delegát Britské pokladnice, který byl pověřen sekundovat Rowlandu Hillovi při vypracování jednotné sazby známky ONE PENNY. Na Coleho žádost Mulready vytvořil kresbu ornamentu na poštovní obálky, které se dostaly do prodeje ve stejnou dobu jako poštovní známky. Kresbu zvládl během jednoho týdne a akceptoval ji i Cole, neboť byla v souladu se záměry úřadů. Rytina v mědi byla svěřena Johnu Thompsonovi a vytištěna tiskárnou "William Clowes a syn" v londýnské Blackfriars.

Královna Viktorie schválila Mulreadyho kresbu v dubnu 1840 a první celiny světa byly na trhu 1. května 1840. Používány byly od 6. května 1840. Na reprodukci je jen titulní strana celiny, Mulreadyovky mají po všech stranách klop ještě vytištěné pokyny pro použití ve tvaru zarámovaných obdélníků.


klikněte na náhled

Zatímco členové Královské rady Mulreadyho celiny vychvalovali, veřejnost váhala. Přijetí kresby na prvních celinách světa bylo silně diskutováno. Poštovní známky byly přijaty lépe, jelikož byly mnohem praktičtější. Poštovním celinám Mulreadyho se však přízně ani po letech nedostalo. Mulreadyho knihtisková kresba byla dokonce považována za směšnou. Prodávala se tak málo, že v roce 1862 (22 let po vydání) bylo několik tisíc celin skartováno. 

Po jejich vzoru vzniklo několik stovek napodobenin - většinou karikatur na témata života v tehdejším středu světa - jakým Velká Británie té doby bezesporu byla. Vzhledem ke špatnému prodeji mulreadyovek byly tyto v roce 1841 nahrazeny obálkami s reliéfními známkami. Přes toto fiasko zůstal Mulready vlivým a populárním malířem.

Posledních 36 let svého života žil William Mulready v londýnské čtvrti Bayswater, kde žil životem váženého umělce. Ještě v den své smrti, 7. července 1863, se zúčastnil schůze Výboru Královské akademie (tedy ve věku 87 let). Mnohé z jeho díla je ve sbírkách Národní galerie muzea Jižního Kensingtonu. 

Literatura:
Hill, C. W., Story Post 1965
Catalogue prix-courant de timbres-poste. Télégraphes, envelopes et bandes cartes, mandats, timbres fiscaux mobile, etc., etc. Bruxelles, 1892-93

BŘETISLAV JANÍK 
 

 

      

 

 

PROFILY:

NEDOCEŇOVANÉ ZNÁMKY ČESKOSLOVENSKA - Jan Karásek 
LADISLAV FISCHMEISTER - František Beneš   
ENRICO STANKO VRÁZ & JOSEF KOŘENSKÝ, Břetislav Janík   
FRANCOIS FOURNIER - geniální padělatel ke škodě sběratelů, Břetislav Janík   
ARŠÍK "KDE DOMOV MůJ?", Peter Hoffmann, Švédsko   
JOSEF HERČÍK A 1. grafická společnost   
ONDRÁČEK Miloš, český grafik a rytec  
MISTŘI PERA: Pierre MAHÉ & Jean Baptista Phillip Constant MOENS   
DÍLA NĚMECKÝCH tvůrců na československých poštovních známkách
LEXIKON českých a slovenských autorů a rytců poštovních známek
KDO JE DĚVČÁTKO Z POŠTOVNÍ ZNÁMKY?, Karel Černý
MISTR JOSEF HERČÍK, IN MEMORIAM
DÍKY, PANE MOENSI
BOHUMIL HEINZ
FILIP DE FERRARI - Pan Filatelista - Pan Ferrari

 


KONTAKT:

Since 17.5.1999
Inet since 17.05.1999 
Last edit: 01.02.2004
ISSN 1211-8945
© 1999-2004 BRETISLAV JANIK
EDITOR & BOARD / VYDAVATEL & REDAKČNÍ RADA

 

 

NAVRCHOLU.cz