MAIN PAGE /
HLAVNÍ STRANA:


English versionGerman version

       

Japhila ww philatelic e-zine . Japhila filatelistický on line magazín
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/


KATALOG
PŘÍLEŽITOSTNÝCH POŠTOVNÍCH RAZÍTEK ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA 1918-1939

 

Reklama:

Filatelie . Dům filatelie Profil . POFIS

Svaz českých filatelistů 

 

   Po šedesáti pěti letech od konce Československé republiky v březnu 1939 vychází katalog, který zahrnuje všechna používaná příležitostná poštovní razítka. Jeho autory jsou Jiří Neumann a Jiří Václavovič.


klikněte na náhled

Jak se píše v anotaci katalogu - sbírání příležitostných razítek bylo léta neprávem opomíjeným sběratelským oborem, neboť nebyl k dispozici žádný podrobný katalog. Nyní sběratelé konečně dostávají podrobnou "kuchařku" podle které se zorientují co jim chybí a za čím se pídit. Z éry tzv. první republiky se do dnešní doby zachovala razítka, které je možno ocenit v řádech desetikorun, stokorun ale i tisícikorun.

Úvod  katalogu je věnován vývoji a dělení razítek v období let 1919 až 1939. Vlastní katalogová část (na 274 stranách) popisuje podle časového hlediska (roku a data používání) každé příležitostné razítko, kterému je přiděleno zvláštní katalogové číslo a je ohodnoceno jak na výstřižku, tak použité na celistvosti (dopise). Dále jsou ohodnoceny i různé barvy používaných razítek. Další část je věnována specializaci - rozlišení těch příležitostných razítek, která byla vyrobena bez rozlišovacího označení. Zde jsou popsány rozdíly v kresbách razítek, odlišné detaily, podle kterých je možno je bezpečně rozeznat. Závěrečná část - rejstřík razítek podle jednotlivých poštovních úřadů - je určena sběratelům, kteří budují sbírku podle jednotlivých pošt.

Poslední katalog, který se zabýval příležitostnými razítky první republiky byl vydán jako neúplný soupis krátce po válce. Vedle toho sice vyšel námětově řazená katalog Václava Nebeského na počátku sedmdesátých let, ale v něm chybělo hlavně ocenění. To by měly být důvody, proč si nový katalog pořídit. Ostatně jeho cenu mohou zaplatit již dvě či tři razítka, které prodáte podle ocenění v něm.

Z polygrafického hlediska je katalog vyveden velmi pěkně a přehledně, je jen velká škoda, že kvalita reprodukcí se pohybuje od pérovek až po "autky" (autotypie) , kde je až příliš často "kresba" razítka zakryta známkou nebo písmem na obálce pod razítkem. Asi by to chtělo více času věnovat technickým retuším razítek či pro další vydání najít vhodnější otisky. Každopádně bych se v dnešní době přimlouval za použití čistých pérovek. Jinak katalog vítám a děkuji za něj, stejně jako se jistě bude hodit všem, kteří mají co do činění s celistvostmi či jsou přímo sběrateli poštovních razítek našich historických zemí.

Katalog formátu A5 vyšel v květnu 2004, obsahuje 1072 popsaných příležitostných poštovních razítek, 941 vyobrazení, více než 2200 cenových záznamů. Publikace má přiděleno číslo ISBN 80-903236-6-9. Cena pro konečného spotřebitele činí 395 Kč. Lze jej objednat i v zásilkové službě (+ 70 Kč poštovné a balné) na adrese PRESSFIL Plzeň s.r.o., Těšínská 8, P.O.Box 21, 312 71 Plzeň 12 nebo faxem na čísle: 377 455 634.

Břetislav Janík
 

 

      

 

 

PROFILY:

LADISLAV DVOŘÁČEK - František Beneš
NEDOCEŇOVANÉ ZNÁMKY ČESKOSLOVENSKA - Jan Karásek

LADISLAV FISCHMEISTER - František Beneš
ENRICO STANKO VRÁZ & JOSEF KOŘENSKÝ, Břetislav Janík
FRANCOIS FOURNIER - geniální padělatel ke škodě sběratelů, Břetislav Janík
ARŠÍK "KDE DOMOV MůJ?", Peter Hoffmann, Švédsko
JOSEF HERČÍK A 1. grafická společnost
ONDRÁČEK Miloš, český grafik a rytec
MISTŘI PERA: Pierre MAHÉ & Jean Baptista Phillip Constant MOENS
DÍLA NĚMECKÝCH tvůrců na československých poštovních známkách
LEXIKON českých a slovenských autorů a rytců poštovních známek
KDO JE DĚVČÁTKO Z POŠTOVNÍ ZNÁMKY?, Karel Černý
NĚMECKÉ MĚSTEČKO NA SLOVENSKÉM ARŠÍKU? Gerhard Batz
MISTR JOSEF HERČÍK, IN MEMORIAM
DÍKY, PANE MOENSI
BOHUMIL HEINZ
FILIP DE FERRARI - Pan Filatelista - Pan Ferrari

 


KONTAKT:

Since 17.5.1999
Inet since 17.05.1999 
Last edit: 25.07.2004
ISSN 1212-8945
© 1999-2004 BRETISLAV JANIK
EDITOR & BOARD / VYDAVATEL & REDAKČNÍ RADA

 

 

NAVRCHOLU.cz