MAIN PAGE /
HLAVNÍ STRANA:


English versionGerman version

       

Japhila ww philatelic e-zine . Japhila filatelistický on line magazín
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/


FANTÓM KONEČNĚ ODHALEN!

 

Reklama:

Filatelie . Dům filatelie Profil . POFIS

Svaz českých filatelistů 

 

   Tak nějak takhle by mohl znít titulek třeba v Blesku, kdyby se chtěl zabývat nejnovějším děním na naší filatelistické scéně. My se však spokojme se střízlivějším názvem – Policie dopadla distributory nebezpečných padělků vzácných čs. známek!

Ale začněme pěkně popořádku. Už před několika měsíci přinesl časopis Filatelie zprávu, že se po republice pohybuje skupinka podvodníků, kteří nabízejí k prodeji vzácné československé známky, zejména z emise Pošta československá 1919. Navštěvují filatelistické prodejny, burzy i jednotlivé sběratele a předstírají, že mají k prodeji sbírku z pozůstalosti, a protože tomu vůbec nerozumějí, spokojí se i s nižší cenou, hlavně když dostanou peníze na ruku. Potom předloží několik drahých exemplářů – například 10 K Parlament, sérii Flugpost, 10h červenou novinovou Merkur, černá čísla a podobně. Známky na první pohled vypadají poměrně důvěryhodně – přetisky jsou napodobeny dovedně a zezadu jsou známky ověřeny hned několika značkami slavných znalců (např. Mrňák, Gilbert, Karásek apod.) – samozřejmě rovněž padělanými. Někdy k padělkům dokonce předložili i velmi dobře zfalšované fotoatesty znalce J. Karáska. Není tedy divu, že čas od času uspěli a podařilo se jim ošidit kupující o desetitisícové ba dokonce statisícové částky. Když potom noví majitelé nakoupené známky předložili znalci, samozřejmě se dočkali velkého zklamání - ve všech případech totiž šlo o naprosto bezcenné novodobé padělky.

Jak se postupně ukázalo, všichni kupující byli ošizeni stejnou dvojicí – pán středního věku autem přivezl nenápadnou starou paní v klobouku, která známky nabízela jakoby z pozůstalosti po svém zesnulém manželovi a která rovněž inkasovala peníze. Dokonce na sebe ochotně nechala spojení – číslo mobilního telefonu (když obchodník nebo sběratel neměl zrovna dost prostředků a muselo se den dva počkat, než je opatří), ale po převzetí peněz se po ní slehla zem a telefon náhle ohluchl. Takhle to chodilo řadu měsíců, a i když se do věci vložila policie, povedených stále přibývalo. Paní přitom byla tak nenápadná, že poškození o ní nebyli obvykle schopni říci nic podrobnějšího, než: „byla prostě taková obyčejná - a na hlavě měla klobouk…“. Dvojice se pohybovala po celé republice, v Praze, Brně, Jablonci a mnohde jinde – ve velkých i malých městech, ba dokonce i na vesnicích. Někde dokonce i poznali, že jde o podvodníky a padělané známky odmítli, ale než je napadlo správně zareagovat a zavolat policii, paní nasedla do auta a byla pryč. Nebýt okradených kupců skoro by se zdálo, že se u nás pohybuje neviditelný fantóm.

Ale tento čtvrtek konečně spadla klec. Povedená dvojice totiž podruhé(!) navštívila filatelistickou prodejnu v jednom severočeském městě a jako by se nechumelilo se stejnou historkou nabízela k prodeji další falza. Samozřejmě zatím nevíme, jestli si už nepamatovali, že tu před půl rokem už jeden podvod spáchali, nebo prostě doufali, že se na to zatím nepřišlo, ale důležité je, že se majitelé tentokrát zachovali naprosto duchapřítomně a na milou paní v klobouku zavolali policii. A protože ve stejné věci už před půl rokem podali trestní oznámení na neznámého pachatele, věci se daly rychle do pohybu, policie ihned zasáhla, oba podvodníky legitimovala a paní dokonce zadržela. Ukázalo se přitom, že oba pocházejí z Příbramska a velkým překvapením bylo, že onen pán je dokonce poměrně známým filatelistou, který po léta navštěvuje burzy a filatelistické obchody!

Případ je samozřejmě v naprostém počátku vyšetřování, takže neznáme všechny podrobnosti. Už dnes ale můžeme říci, že dopadením zmíněné dvojice byl s největší pravděpodobností rozbit padělatelský gang, který má na svědomí škody za mnoho set tisíc korun. Může jít ale i o částku mnohem vyšší, protože s největší pravděpodobností nejsou ještě zjištěni všichni napálení sběratelé (někteří dokonce možná dodnes netuší, že namísto drahých známek „výhodně“ nakoupili bezcenná falza).

Podrobněji se případu bude věnovat zářijová Filatelie, ve které se čtenáři budou moci seznámit nejen se všemi účastníky této nenovější kauzy, ale uvidí i dosud nepublikované produkty padělatelů – falešné známky a nebezpečná falza fotoatestů. Uveden bude i kontakt na policejního vyšetřovatele případu, na nějž se mohou obrátit další poškození.

A nakonec pomocná ruka pro všechny: Je jasné, že podobná zpráva může znervóznit mnoho poctivých sběratelů, kteří najednou nemají jistotu, zda rovněž nepatří mezi napálené (ať v tomto, či kterémkoliv jiném padělatelském případu). Všem je připravena pomoci naše sběratelská organizace - Svaz českých filatelistů! Na jeho stánku na veletrhu Sběratel (ve dnech 10.–12. září 2004 na pražském Výstavišti) můžete snadno získat bezplatnou poradu od předních odborníků! Komise znalců Svazu českých filatelistů tu totiž bude poskytovat bezplatné konzultace návštěvníkům – členům, ale i nečlenům SČF. Máte-li tedy pochybnosti o pravosti svých známek nebo potřebujete jinou znaleckou poradu, využijte tuto příležitost!

František BENEŠ
 

 

      

 

 

PROFILY:

LADISLAV DVOŘÁČEK - František Beneš
NEDOCEŇOVANÉ ZNÁMKY ČESKOSLOVENSKA - Jan Karásek

LADISLAV FISCHMEISTER - František Beneš
ENRICO STANKO VRÁZ & JOSEF KOŘENSKÝ, Břetislav Janík
FRANCOIS FOURNIER - geniální padělatel ke škodě sběratelů, Břetislav Janík
ARŠÍK "KDE DOMOV MůJ?", Peter Hoffmann, Švédsko
JOSEF HERČÍK A 1. grafická společnost
ONDRÁČEK Miloš, český grafik a rytec
MISTŘI PERA: Pierre MAHÉ & Jean Baptista Phillip Constant MOENS
DÍLA NĚMECKÝCH tvůrců na československých poštovních známkách
LEXIKON českých a slovenských autorů a rytců poštovních známek
KDO JE DĚVČÁTKO Z POŠTOVNÍ ZNÁMKY?, Karel Černý
NĚMECKÉ MĚSTEČKO NA SLOVENSKÉM ARŠÍKU? Gerhard Batz
MISTR JOSEF HERČÍK, IN MEMORIAM
DÍKY, PANE MOENSI
BOHUMIL HEINZ
FILIP DE FERRARI - Pan Filatelista - Pan Ferrari

 


KONTAKT:

Since 17.5.1999
Inet since 17.05.1999 
Last edit: 16.08.2004
ISSN 1212-8945
© 1999-2004 BRETISLAV JANIK
EDITOR & BOARD / VYDAVATEL & REDAKČNÍ RADA

 

 

NAVRCHOLU.cz