MAIN PAGE /
HLAVNÍ STRANA:


English versionGerman version

       

Japhila ww philatelic e-zine . Japhila filatelistický on line magazín
ON LINE MAGAZÍN O FILATELII A SBĚRATELSTVÍ ...
http://www.japhila.cz/


FALEŠNÉ ZNÁMKY PRODÁVALA BABIČKA
O FRANCOUZSKÉ HOLI...

 

Reklama:

Filatelie . Dům filatelie Profil . POFIS

Svaz českých filatelistů 

 

   Když jsme před dvěma dny (15. 8. 2004 - Fantóm konečně odhalen od Františka Beneše) jako první ze všech sdělovacích prostředků informovali o zadržení dvojice podvodníků, kteří nebezpečnými padělky vzácných československých známek oklamali o statisíce korun několik sběratelů a filatelistických obchodníků, asi nikdo netušil, o jak sledovanou aféru nakonec půjde. Den po nás totiž o případu vydala zprávu ČTK, odkud ji převzaly severočeské deníky Bohemia a dnes už o něm v Televizních novinách přinesla reportáž televize Nova.

Případ je totiž zajímavý hned z několika důvodů. Pro filatelisty tím, že ačkoliv jde o novodobé padělky, jsou natolik nebezpečné, že jimi bylo v průběhu posledního roku napáleno několik zkušených obchodníků a sběratelů. A to i přesto, že před nimi filatelistickou veřejnost opakovaně varoval znalec dr. František Beneš svými články v časopisu Filatelie. V loňském prosincovém čísle popsal způsob, jakým se je podvodníci snaží dostat na trh, v letošním květnovém čísle Filatelie jim dokonce věnoval celý článek, včetně vyobrazení známek s falešnými přetisky a padělaných znaleckých značek na jejich zadní straně. Přes tato opakovaná varování se padělatelům dařilo podvádět další kupující, z nichž někteří možná dodnes netuší, že byli napáleni.

V posledních dnech vyšly najevo další skutečnosti. Jak jsme už oznámili, byli minulý týden distributoři padělků zadrženi. Stalo se to ve čtvrtek 12. 8. 2004 v Jablonci nad Nisou, kde se pokusili prodat další své výrobky, tentokrát dokonce s padělanými atesty Ing. Jana Karáska. Novináře v současné okurkové sezóně nejspíš zaujalo, že těmi, kdo za statisíce korun po více než rok úspěšně rozprodávali padělky, byla pětasedmdesátiletá(!), o francouzské holi chodící babička (jistá Jana F. z Milína v okrese Příbram), a jejím společníkem a nejspíš i organizátorem celé akce má být pětapadesátiletý Josef. M., rovněž z Příbramska, který je navíc údajně bývalým prokurátorem! Neobvykle vysoký věk pachatelky a bývalé povolání pachatele, spolu s vysokou škodou způsobily, že se o věc zajímají i nefilatelistické sdělovací prostředky. To je pro filatelii jako obor vítané i nevítané zároveň. Vítané proto, že se o výskytu padělků mohou rychle dozvědět i ti podvedení, kteří by jinak o „výhodnosti“ svého nákupu od povedené dvojice nenapadlo pochybovat. Nevítané je to proto, že aféra vrhne na poštovní známky naší první republiky další stín - po nedávných padělatelských aférách se mohou v očích veřejnosti jevit jako ještě nedůvěryhodnější.

Jak už jsme uvedli v předchozím článku, pomocnou ruku v této situaci nabídl všem našim sběratelům Svaz českých filatelistů. Na jeho stánku na veletrhu Sběratel na pražském Výstavišti v Holešovicích ve dnech 10.–12. 9. 2004 budou členové Komise znalců SČF a další přední odborníci z řad členů SČF poskytovat bezplatné konzultace. Pokud tedy máte podezření, že byste i vy mohli patřit k obětem právě dopadených podvodníků, máte možnost tyto své obavy potvrdit, anebo naopak rozptýlit.

Na závěr uvádíme spojení na vyšetřovatele případu, kterým je mjr. Bc. Jiří Dlabola, zást. II. odd. služby kriminální policie a vyšetřování, okresní ředitelství Policie ČR, tř. 5. května 60, 466 73 Jablonec nad Nisou, tel. 974 474 341, fax 974 474 902.


Břetislav JANÍK

 

      

 

 

PROFILY:

LADISLAV DVOŘÁČEK - František Beneš
NEDOCEŇOVANÉ ZNÁMKY ČESKOSLOVENSKA - Jan Karásek

LADISLAV FISCHMEISTER - František Beneš
ENRICO STANKO VRÁZ & JOSEF KOŘENSKÝ, Břetislav Janík
FRANCOIS FOURNIER - geniální padělatel ke škodě sběratelů, Břetislav Janík
ARŠÍK "KDE DOMOV MůJ?", Peter Hoffmann, Švédsko
JOSEF HERČÍK A 1. grafická společnost
ONDRÁČEK Miloš, český grafik a rytec
MISTŘI PERA: Pierre MAHÉ & Jean Baptista Phillip Constant MOENS
DÍLA NĚMECKÝCH tvůrců na československých poštovních známkách
LEXIKON českých a slovenských autorů a rytců poštovních známek
KDO JE DĚVČÁTKO Z POŠTOVNÍ ZNÁMKY?, Karel Černý
NĚMECKÉ MĚSTEČKO NA SLOVENSKÉM ARŠÍKU? Gerhard Batz
MISTR JOSEF HERČÍK, IN MEMORIAM
DÍKY, PANE MOENSI
BOHUMIL HEINZ
FILIP DE FERRARI - Pan Filatelista - Pan Ferrari

 


KONTAKT:

Since 17.5.1999
Inet since 17.05.1999 
Last edit: 17.08.2004
ISSN 1212-8945
© 1999-2004 BRETISLAV JANIK
EDITOR & BOARD / VYDAVATEL & REDAKČNÍ RADA

 

 

NAVRCHOLU.cz